Warning! JavaScript must be enabled for proper operation of the site.

Pizza price

by John Rowe

67
skips
33
questions
Pizza price

Act One

  • John Rowe

    John Rowe

    June 23, 2015

    How much does each size cost?

  • Teacher note
    Ask the students to, without talking or thinking too long, write down the first question that comes to their mind?

Act Two

  • 1.

    How much will the 18" pizza cost?

  • From the menu, pick a type of pizza

    Write down the Pizza name and the 12” price

    Why did you pick that one?

    Flavour

    Price

    Value for money

    Novelty

    Trying something new

    Other?

    Write down what you would pay for an 18” pizza

    Have a guess at how much it costs (they may be the same)

  • ImageMenu 1
  • Teacher note
    Hopefully, your students made complete guesses.

    Ask these kind of questions through a class discussion:

    Why do you think that you guessed that price?

    What affects your opinion / “gut instinct”?

    Was it a reasonable guess?

    Would you pay that amount?

    If the students are in table groups, give them 5 minutes to calculate the price of an 18″ pizza

    After the 5 minutes, students share their methods with their table group. These are then shared amongst the class through a discussion.
  • 2.

    What's a fair price?

  • Teacher note
    Students are to consider their answers by answering the following questions:

    Is your price fair?

    What would be a “fair price” to pay?

    How do restaurants normally price their pizzas?

    What else needs to be considered apart from the diameter of the pizza?
  • LinkBlog Post | whenwillineedthis.wordpress.com
  • LinkPizza Prices Lesson | PowerPoint

Act Three

Sequel

  • 3.

    How can we recreate the menu to be mathematically fair?

  • 4.

    How might the prices be determined?

  • Teacher note
    In table groups, students are to pick one type of pizza. They then come up with a “mathematically fair” price for the 12″ and 18″ pizzas based on the 15″ menu price.

    Students are then asked to answer the following questions:

    How close was your answer?

    What is more “value for money”?

    The original menu

    The Mathematically fair menu

    Why?

    Then, the teacher shows how to find the area of the pizza and calculate the prices based on the square inch price of the 15″ menu price. Students then recalculate their answers from the previous section.
  • 5.

    How much would the World's Largest Pizza cost?

  • LinkWorld's Largest Pizza

show 33 more questions

Comments

Join or sign in to leave a comment.