Warning! JavaScript must be enabled for proper operation of the site.

HMNS Gift Shop Deals

by R4MC 2013

79
skips
21
questions
HMNS Gift Shop Deals

Act One

  • R4MC 2013

    R4MC 2013

    August 02, 2013

    Which tube of candy is the better deal?

  • What math skill(s) would you need to solve the problem?

Act Three

Sequel

  • 1.

    What the difference between the unit rate cost of the 6 inch tube of candy and the 12 inch tube of candy?

  • 2.

    What was your method for solving the problem?

  • 3.

    How does unit rate apply to real world?

  • 4.

    Create a unit rate problem using real world application?

show 21 more questions

Comments

Join or sign in to leave a comment.